Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímají vás moje zkušenosti z Holandska? Začala bych názorem, že je to evropská země asi s nejvyšším procentem lidí, kteří kromě svého mateřského jazyka mluví také plynule anglicky (mimo UK). Důvod je nejspíš ten, že veškeré filmy v televizi hrají v angličtině s holandskými titulky, děti se učí jazyk od raného věku a protože mají mezinárodní univerzity, převážná část programů je vyučována v angličtině. Jiné důvody mě zrovna nenapadají, ale jistě budou :-)

Zkušenosti se studiem jsou zatím výborné, nemohu si stěžovat. Vyzvedla bych přednosti university, kterou nyní studuji, je to hlavně úžasný bezvadný informační systém co se týče studia, akademický rok rozdělený do 5 období/period (ne 2 semestrů), takže tzn. 5 zkouškových období za rok, během jedné periody tj 6 týdnů navštěvujete max 2 kurzy, 7 týden máte na přípravu na zkoušky a 8 týden jsou samotné zkoušky. Během 6ti týdnů se soustředíte pouze na 2 předměty, které po zkouškách samozřejmě můžete vypustit z hlavy a soustředit se na další. Kurzy na sebe ale navazují, takže je dobré se učit průběžně. Součástí kurzů (předmětů) jsou samozřejmě skupinové práce, které jsou velmi náročné, jak časově, tak co se týče obsahu. Veškerou doporučenou literaturu je třeba číst průběžně, protože musí být aplikována do projektu. Ale bohužel je toho tolik, že se to nestíhá všechno číst. V porovnání s úrovní systému vzdělávání v České republice, přednášky jsou mnohem interaktivnější, zábavné a obsah látky dává hlavu a patu. Hlavně jsem se zde konečně dozvěděla, k čemu jsou nabyté informace dobré vědět. Kdežto v Čechách je to o papouškování, tady je to o souvislostech. Tak to taky potom vypadá u zkoušky, které jsou zde sice jenom písemné, zato 3hodinové: je to o vysvětlení jak dané věci fungují (např teorie, atd). Já studuji marketing a consumer behaviour a po pár měsících jsem zjistila, že mě zde učí na to, abych se stala pracovníkem v oblasti výzkumu. Po čemž jsem tedy nikdy netoužila, ale stalo se :-)

Na místní (Wageningen) univerzitě studují lidé z celého světa, takže angličtina je jazyk, který nikdy nespí. Bohužel jak moc času musíte věnovat studiu, o to méně času zbývá na zábavu. Popravdě, je tu strašná nuda. Nachází se tu spousta studentských organizací, ale jako cizinec jste trochu limitován a už párkrát mne jejich jednání zklamalo.

Anglicky tady můžete mluvit s kýmkoli, přes věkové kategorie i přes jakoukoli profesi. Z toho plyne, že jazyková bariéra zde nehrozí. Na jednu stranu je to fajn, ale na tu druhou, zase nemáte šanci naučit se jejich jazyk. No naštěstí po tom netoužím, protože to jejich chrochtání nesnáším. Je toho spousta, co by se dalo o zdejších podmínkách, životě, škole napovídat, takže kdyby váš ještě něco zajímalo, tak se klidně zeptejte.